Filipiny

05 grudzień 2011.

183
com_content.article
(19 razy zagłosowano, średnia ocena 4.95 na 5)
Filipiny4.95 out of 50 based on 19 voters.


To jedyne państwo świata, które mieści się na archipelagu złożonym z siedmiu tysięcy wysp. Odkryte przez Hiszpanów w XVI wieku, nosi dziś nazwę na cześć króla Filipa, jakkolwiek Ferdynand Magellan początkowo nazwał Filipiny „San Lazaro”. Archipelag Filipiński znajduje się na Oceanie Spokojnym, zaś jego sąsiadami są: Indonezja, Malezja, Wietnam oraz Chiny.

Filipiny | Czekoladowe Wzgórza na Bohol
Filipiny | Czekoladowe Wzgórza na Bohol (by mendhak )

Geografia Filipin

Archipelag znajduje się w obrębie pacyficznego pierścienia ognia, co oznacza, że Filipiny są narażone na ciągłe tajfuny i trzęsienia ziemi. Wpływa to jednak również na różnorodność tutejszej przyrody. Najważniejsze z siedmiu tysięcy i najliczniej zamieszkane wyspy, to Luzon, Visayas oraz Mindanao. Największymi zaś są Mindanao oraz Luzon, które zajmują dwie trzecie powierzchni państwa filipińskiego. Ponad siedemdziesiąt procent powierzchni zajmują tutaj łańcuchy górskie. Najwyższym szczytem jest góra Apo, wznosząca się niemal trzy tysiące metrów nad poziomem morza.

Na Filipinach dominuje klimat równikowy, kształtowany przez monsuny.  To sprawia, że opady są obfite w ciągu pory deszczowej, a krótkie i liczne rzeki kraju są wówczas intensywnie nawadniane. Temperatura waha się w ciągu roku pomiędzy dwudziestoma sześcioma  a dwudziestoma ośmioma stopniami Celsjusza.

Skaliste brzegi wysp otaczają imponujące rafy koralowe. Na terenie wód Filipin znajduje się także Rów Filipiński, sięgający dziesiątek tysięcy metrów w głąb Ziemi. Na Filipinach nadal wybuchają wulkany! Czynnych kraterów jest tam aż czternaście.

Pogoda

Z uwagi na równikowy klimat w typie monsunowym powietrze Filipin jest wilgotne i gorące. Oczywiście, jak zwykle w tym rejonie świata ( Azja Południowo-Wschodnia), występują dwie pory roku – deszczowa i sucha. Średnie temperatury roczne nie sięgają trzydziestu stopni Celsjusza, z wyjątkiem pory monsunowej, kiedy to słupek rtęci dochodzi do niemal czterdziestu stopni Celsjusza.

Filipiny | Plaże Puerto Galera
Filipiny | Plaże Puerto Galera (by acullador )

Przyroda Filipin

Trzydzieści procent powierzchni kraju pokrywają lasy. Są to różne typy lasów: tropikalne, równikowe czy sosnowe lub trawiaste. Żyje tutaj niemal dziesięć tysięcy gatunków roślin i zwierząt, z których część jest endemiczna, co znaczy – typowa tylko dla tego terytorium, jak na przykład ptak o wdzięcznym imieniu małpożer (Pithecophaga jefferyi), należący do rodziny harpii. Przypomina on jastrzębia, nie licząc niemal lwiej grzywy na czubku głowy, waży prawie siedem kilo, a jego skrzydła mają rozpiętość do dwóch metrów.

Licznie egzystują tutaj także nietoperze, różnorodne gatunki małp, a także groźne i rzadkie węże – takie jak pyton i kobra królewska.

W wodach Filipin nierzadko można też spotkać krokodyle różnych gatunków. Filipiny zamieszkują także delfiny, żółwie oraz barakudy.

Ludzie

Większość z mieszkańców Filipin to katolicy.  Filipiny to dwunaste pod względem zaludnienia państw świata. Żyje tu ponad dziewięćdziesiąt milionów ludzi. Stolicą od szesnastego wieku jest Manila, położona na największej z wysp – Luzon. Mieszka w niej półtora miliona ludzi. W sąsiednim i przyległym Metro Manila (piętnaście innych miast i prowincji) żyje aż czternaście milionów ludzi. Filipiny to republika z własnym parlamentem a oficjalnymi językami są filipiński i angielski.

Filipiny | Popularny filipiński środek transportu
Filipiny | Popularny filipiński środek transportu (by kgnixer )

Co zwiedzać na Filipinach?

W 1995 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano Ryżowe Tarasy – miejsce doskonałej harmonii pracy ludzkiej z naturą. To niemalże „ósmy cud świata”. Warto także zobaczyć nieziemsko piękne ogrody w Davao.

Zawieszony na klifie cmentarz można obejrzeć w Sagadzie. Perły architektury azjatyckiej i kolonialnej miłośnicy zabytków zobaczą w miasteczku Vigan. Barokowy kościół św. Tomasza w Iloilo to dawna twierdza do obrony przed muzułmanami.

Należy również zwiedzić Czekoladowe Wzgórza – legendarne wzniesienia na wyspie Bohol, a także jaskinie w Centralnej Kordylierze. Dla miłośników życia w kurortach polecana jest stolica – Manila z licznymi hotelami, muzeami oraz kościołami.