Peso filipińskie

01 czerwiec 2012.

86
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 3.86 na 5)
Peso filipińskie3.86 out of 50 based on 7 voters.


Walutą używaną na Filipinach jest filipińskie peso (₱, PHP), które dzieli się na sto centavos. Tutejsze banknoty mają wartość 5, 10 (te dwie najniższe wartości są rzadko używane), 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 pesos, monety zaś: 1, 5 i 10 pesos, 25 centavos i rzadziej używane: 1, 5 i 10 centavos.

Filipiny | Banknot o wartości 20 filipińskich pesos
Filipiny | Banknot o wartości 20 filipińskich pesos (by upto6only )

Do 1967 r. na filipińskich pieniądzach widniały napisy w języku angielskim, dopiero po tym roku zastąpiono je filipińskimi. Wówczas to nawa peso na monecie czy banknocie, została zmieniona na piso.

W filipińskich miastach, a szczególnie w większych miejscowościach turystycznych nie brakuje banków i kantorów (szczególnie dużo jest ich w centrach handlowych), w których możemy wymienić pieniądze, a także bankomatów. W dużych sklepach czy restauracjach bez problemu zapłacimy też kartą kredytową.

Jeśli wybieramy się do mniejszej miejscowości, możemy mieć problem z wymianą waluty lub trafić na mniej korzystny kurs niż w dużym mieście. Planując więc zwiedzanie jakichś zapomnianych zakątków Filipin, najlepiej już zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednią ilość peso filipińskich w gotówce.

Jaką walutę wziąć na Filipiny?

Wielu turystów zadaje sobie pytanie, jaką walutę najlepiej zabrać na Filipiny, tak aby mieć jak najmniejsze problemy z wymianą.

Na tym polu zdecydowanie króluje dolar amerykański, a tuż po nim euro i funt brytyjski.

Przy wymianie waluty warto zadbać o to, by otrzymać banknoty także o niskich nominałach (aby nie mieć później problemów z ich rozmienieniem). Najprzydatniejsze będą banknoty o wartości 10 i 20 peso oraz monety o wartości 1 peso.

Filipiny | Filipińskie monety
Filipiny | Filipińskie monety (by ilove9and23 )

Ciekawostka

W 2006 r. odkryto, że filipińska moneta o wartości 1 peso ma taką samą wielkość i ciężar, jak dużo bardziej wartościowy 1 diram ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak łatwo się domyślić, wielu właścicieli automatów na monety odniosło z tego powodu straty finansowe.