Manila - stolica Filipin

10 maj 2013.

187
com_content.article
(19 razy zagłosowano, średnia ocena 4.74 na 5)
Manila - stolica Filipin4.74 out of 50 based on 19 voters.


Manila to stolica Filipin położona na wyspie Luzon około 1300 km od kontynentalnej części Azji. Jest to drugie najbardziej zaludnione miasto w kraju.

Filipiny | Kolorowe ulice Manili
Filipiny | Kolorowe ulice Manili (by insmu74 )

Manila jest nowoczesnym miastem azjatyckim, w centrum którego zobaczymy nowoczesne biurowce, osiedla, hotele oraz centra handlowe. Na obrzeżu znajdują się slumsy zamieszkiwane przez biedną ludność. 

Powierzchnia Manili wynosi 38,55 km² i zamieszkuje ją około 1 652 000 osób (dane z 2010 roku). Od 1986 roku miasto podzielone jest na 6 dzielnic.

Religia

Dominującą religią w Manili jest katolicyzm. Ponad 90% mieszkańców jest tego wyznania. Inne występujące religie to: buddyzm, protestantyzm czy filipiński Niezależny Kościół.

Zabytki i atrakcje

Miejscem, które musi odwiedzić każdy odwiedzający stolicę Filipin jest Rizal Park. Znajduje się tu Muzeum Narodowe ze zbiorami etnograficznymi, Relief Filipin (makieta Archipelagu Filipińskiego), Planetarium, Oceanarium oraz Orchidarium z imponującym zbiorem storczyków i motyli.

Jedną z najstarszych budowli w mieście jest kościół św. Augustyna. Wybudowany został w XV wieku w filipińskiej odmianie baroku. Kościół znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Innym obiektem sakralnym, który warto zobaczyć jest Katedra Metropolitarna Niepokalanego Poczęcia. Niezwykle ciekawa jest też wybudowana z XX wieku ze stalowych prefabrykatów Bazylika św. Sebastiana.

Filipiny | Mieszkańcy Manili są niezwykle mili i życzliwi
Filipiny | Mieszkańcy Manili są niezwykle mili i życzliwi (by insmu74 )


W Manili znajduje się również Binondo – najstarsza chińska dzielnica na świecie. Skosztujemy tu przepysznej chińskiej kuchni, zwiedzimy buddyjskie świątynie oraz zrobimy zakupy w tradycyjnych sklepach.

W mieście znajduje się aż 18 uniwersytetów.

Transport

Najpopularniejszym środkiem transportu w mieście są jeepneys. Są to przerobione na autobusy jeepy. Bilety kupuje się u kierowcy. Po Manili jeżdżą również autobusy. Jeśli jednak nie znamy miasta, najlepiej pojechać taksówką. Warto jednak zwrócić uwagę czy taksówkarz zeruje na początku jazdy licznik. Po mieście jeżdżą też FX, czyli taksówki mieszczące większą ilość osób (jeżdżą one zwykle po określonych trasach), a także motocykle z koszami.

W Manili znajduje się największy port lotniczy na Filipinach.

Filipiny | Katedra Metropolitarna Niepokalanego Poczęcia
Filipiny | Katedra Metropolitarna Niepokalanego Poczęcia (by philippine_church_music )

Kiedy najlepiej odwiedzić Manilę?

Stolicę Filipin najlepiej odwiedzić w miesiącach od stycznia do kwietnia ponieważ panuje wtedy pora sucha. Średnia roczna temperatura oscyluje w granicach 25ºC.

Bezpieczeństwo

Manila nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem i uznaniem wśród turystów. Nowoczesne centrum biznesowe styka się z ubóstwem w slumsach. Ulice są brudne i zaśmiecone, wszędzie widać biednych ludzi. Wielu turystów to odstrasza.

Z bezpieczeństwem w stolicy Filipin bywa również. Warto jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, np.: nie wychodzić po zmroku czy nie nosić aparatu na szyi, a także dużej gotówki w torebce.

Filipiny | Centrum handlowe Makati
Filipiny | Centrum handlowe Makati (by verzo )